ایالات متحده از مراسم نکبت سازمان ملل که به مناسبت خلع ید از فلسطینیان پس از لشکرکشی رژیم صهیونیستی است، صرف نظر کردCNN

ایالات متحده و کشورهای غربی از جمله بریتانیا و آلمان روز دوشنبه از برگزاری مراسمی در سازمان ملل به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد خلع ید فلسطینی ها پس از فراخوان اسرائیل برای بایکوت خودداری کردند.

این مراسم، اولین رویداد از نوع خود که توسط سازمان ملل برگزار شد، به یاد نکبه یا “فاجعه” – زمانی که تقریباً 700000 فلسطینی در اسرائیل کنونی گریختند یا از خانه های خود اخراج شدند، برگزار شد. این مراسم توسط مقامات اسرائیلی تحریم شد و از دیپلمات های کشورهای دیگر خواستند در آن شرکت نکنند.

روز یکشنبه، گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، نامه‌ای به دیگر سفیران سازمان ملل ارسال کرد و از آن‌ها “عمیقا” خواست تا در آنچه که او آن را “رویداد شرم‌آور نکبت” خواند، شرکت نکنند. اردان گفت: «چنین وقایع تنها به شیطان جلوه دادن اسرائیل و از بین بردن هر گونه فرصتی برای آشتی کمک می کند.»

ایالات متحده و بریتانیا از جمله 30 کشوری بودند که در ماه دسامبر به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای تصویب مراسم بزرگداشت امسال رای منفی دادند. اردان گفت که او توانسته است «تعدادی از کشورها» را متقاعد کند که مراسم روز دوشنبه را تحریم کنند.

نیت ایوانز، سخنگوی هیأت ایالات متحده در سازمان ملل روز دوشنبه گفت که ایالات متحده به همراه سایر کشورها از جمله آلمان و بریتانیا هرگز قصد شرکت در مراسم روز دوشنبه را نداشتند، زیرا “نگرانی های دیرینه در مورد تعصبات ضد اسرائیلی در سازمان ملل وجود دارد.” سیستم.”

ایوانز گفت: «ما از رویدادهایی که توسط نهادهایی که برای تداوم تعصب ضد اسرائیلی طراحی شده اند، حمایت نمی کنیم.

تارنمای سازمان ملل برای این رویداد و ویدئویی که در مورد نکبه منتشر کرده بود تا حد زیادی از ذکر اسراییل پرهیز کرد و در عوض بر رنج فلسطینیان تمرکز کرد.

در ماه‌های اخیر، وزارت امور خارجه اسرائیل و سفیر اردان تلاش‌هایی را برای متقاعد کردن کشورها برای شرکت در برنامه‌های یادبود فلسطین در روز دوشنبه در مقر سازمان ملل در نیویورک رهبری کرده‌اند.

اردان روز یکشنبه گفت: «حضور در این رویداد نفرت‌انگیز به معنای از بین بردن هرگونه شانس صلح با پذیرش روایت فلسطینی‌ها است که تشکیل کشور اسرائیل را فاجعه می‌نامد». او گفت که «نکبت واقعی» اخراج صدها هزار یهودی از کشورهای عرب پس از تأسیس اسرائیل بود.

با این حال، تلاش برای جلوگیری از بزرگداشت این رویداد در واشنگتن دی سی در هفته گذشته موفق شد. کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، مراسم چهارشنبه را که توسط رشیده طلیب، نماینده دموکرات حمایت می شد، به منظور بزرگداشت نکبه لغو کرد و گفت که «اعضای کنگره اشتباه است که در مورد اسراییل دست به ترفندهای یهودی ستیزانه بزنند». طلیب، اولین نماینده آمریکایی فلسطینی-آمریکایی کنگره آمریکا، گفت: مک کارتی “می خواهد تاریخ را بازنویسی کند و موجودیت و حقیقت مردم فلسطین را محو کند، اما موفق به انجام این کار نشده است.”

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که روز دوشنبه در نشست سازمان ملل سخنرانی کرد، از سازمان جهانی خواست تا روز 15 ماه مه را به عنوان بزرگداشت سالانه «مصائب فلسطینی که مصیبت و تراژدی برای کل بشریت است» برگزار کند.

عباس گفت: «گام اصلی که دولت اسرائیل باید بردارد این است که با شرکای خود به مسئولیت خود در قبال این نکبت… برای کشتار، آوارگی، ویرانی بپذیرد».

عباس با اشاره به قطعنامه‌های سازمان ملل در طول سال‌ها که فلسطینی‌ها آن را تضمین‌کننده حقوق خود می‌دانند، گفت: ما امروز رسماً می‌خواهیم، ​​مطابق با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های بین‌المللی، اطمینان حاصل کنیم که اسرائیل به این قطعنامه‌ها احترام می‌گذارد یا عضویت اسرائیل در سازمان ملل را تعلیق می‌کند.

عباس هشدار داد: اگر اسرائیل و حامیانش مسئولیت نکبت را بر عهده نگیرند، هزاران و هزاران شکایت را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارسال خواهیم کرد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت: «حضور یا نمایندگی ایالات متحده در هر رویدادی منعکس کننده تعهد ما به مردم فلسطین نیست».

پاتل افزود: «ما همچنان به درک دردناک آوارگان فلسطینی ادامه می دهیم.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما