اوکراین: مجمع عمومی سازمان ملل خواستار تغییر مسیر روسیه در مورد “تلاش برای الحاق غیرقانونی” شد

نتایج 143 کشور عضو موافق، پنج رای مخالف و 35 رای ممتنع بود. کشورهایی که رای منفی دادند بلاروس، جمهوری دموکراتیک خلق کره، نیکاراگوئه، روسیه و سوریه بودند.

اکثر کشورهایی که رای ممتنع دادند، در کنار چین و هند، کشورهای آفریقایی بودند.

در قطعنامه «دفاع از اصول» منشور سازمان ملل آمده است که مناطق دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپوریژژیا در نتیجه تجاوز، نقض تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال سیاسی اوکراین به طور موقت توسط روسیه اشغال شده است.

مجمع عمومی به‌طور خودکار قطعنامه را برای بحث و بررسی به دلیل استفاده روسیه از حق وتو در شورای امنیت به دلیل تلاش برای الحاق این کشور، مورد بحث قرار داد.

برگشت فوری

قطعنامه ای که اکنون در مجمع به تصویب رسیده است، از همه کشورها، سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی می خواهد که هیچ یک از ادعای الحاق روسیه را به رسمیت نشناسند و خواستار لغو فوری اعلامیه الحاق روسیه است.

این قطعنامه از تلاش‌های مستمر دبیرکل و کشورهای عضو برای تنش زدایی از وضعیت کنونی در جستجوی صلح از طریق گفتگو، مذاکره و میانجی‌گری استقبال می‌کند و «حمایت قوی خود را ابراز می‌کند».

مناظره بر سر قطعنامه اوکراین روز دوشنبه آغاز شد و رئیس مجمع عمومی، چابا کوروسی، به نماینده ترین نهاد مشورتی جهان گفت که منشور سازمان ملل، دبیر کل و خود مجمع کاملاً واضح بوده است – تهاجم روسیه و تلاش برای الحاق اوکراین. قلمرو به زور، “غیرقانونی است”.

مناطق غیرنظامی بمباران شد

از صبح روز دوشنبه، روسیه ده‌ها موشک را به سمت مناطق غیرنظامی در چندین شهر اوکراین هدف قرار داده است که به تلافی بمباران پل روسیه به کریمه در روز شنبه منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر شد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که این حمله «یک تشدید غیرقابل قبول دیگر» در تهاجم روسیه به همسایه خود در 24 فوریه بود.

آقای کوروسی در ابتدای مناظره روز دوشنبه گفت: «وقتی تماشای تصاویر شهرهای ویران شده و اجساد پراکنده به یک امر روزمره تبدیل می‌شود، انسانیت خود را از دست می‌دهیم… ما باید یک راه‌حل سیاسی بر اساس منشور سازمان ملل و منشور سازمان ملل پیدا کنیم. قانون بین المللی.”

رای مخفی رد شد

مناظره با رای گیری رویه ای در مورد اقدامی آغاز شد که روسیه آن را پرچم گذاری کرده بود و پیشنهاد می کرد که پیش نویس قطعنامه اوکراینی که در حال بحث است، با رای مخفی و نه از طریق رای گیری باز ثبت شده رای گیری شود.

طرح آلبانی با 107 رای موافق، 13 رای مخالف و 39 رای ممتنع دریافت کرد و نماینده این کشور استدلال کرد که در صورت رای گیری مخفیانه در مورد چنین موضوع اساسی صلح و امنیت، “سابقه خطرناکی” ایجاد خواهد شد.

نمای وسیعی از از سرگیری یازدهمین نشست ویژه اضطراری مجمع عمومی درباره اوکراین.

نمای وسیعی از از سرگیری یازدهمین نشست ویژه اضطراری مجمع عمومی درباره اوکراین.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما