اختصاصی: مارک میدوز در تحقیقات 6 ژانویه از احضاریه DOJ پیروی کرد

یک منبع گفت که میدوز همان موادی را که به کمیته منتخب مجلس برای تحقیق در مورد حمله به ساختمان کنگره آمریکا ارائه کرده بود، تحویل داد و به تعهدات احضاریه وزارت دادگستری، که قبلاً گزارش نشده بود، عمل کرد.

سال گذشته، میدوز هزاران پیامک و ایمیل را به کمیته مجلس نمایندگان تحویل داد، قبل از اینکه همکاری خود را متوقف کند. متن‌هایی که او بین روز انتخابات 2020 و مراسم تحلیف جو بایدن تحویل داد، که قبلاً سی‌ان‌ان به دست آورده بود، دریچه‌ای را به معاملات او در کاخ سفید ارائه کرد، اگرچه او صدها پیام را به دلیل امتیاز اجرایی خودداری کرد.

یکی دیگر از منابع آگاه به سی ان ان گفت که علاوه بر رئیس دفتر سابق ترامپ، یکی از معاونان ارشد میدوز در کاخ سفید، بن ویلیامسون نیز اخیراً احضاریه هیئت منصفه بزرگ دریافت کرده است. آن احضاریه شبیه به چیزی بود که دیگران در مدار ترامپ دریافت کردند. خواستار شهادت و سوابق مربوط به 6 ژانویه و تلاش‌ها برای لغو انتخابات 2020 شد. ویلیامسون قبلا با کمیته 6 ژانویه همکاری می کرد. او از اظهار نظر در مورد CNN خودداری کرد.

پیروی میدوز از این احضاریه در حالی صورت می‌گیرد که وزارت دادگستری تحقیقات خود را در رابطه با 6 ژانویه افزایش داده است، که اکنون تقریباً همه جنبه‌های تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای برگرداندن شکست انتخاباتی‌اش در سال 2020 را در بر می‌گیرد – از جمله توطئه انتخاب‌کنندگان متقلب، تلاش‌ها برای فشار دادن. CNN این هفته گزارش داد که ادعاهای بی اساس تقلب در انتخابات و نحوه سرازیر شدن پول برای حمایت از این تلاش های مختلف.

وکیل Meadows از اظهار نظر خودداری کرد. وزارت دادگستری به درخواست‌های CNN برای اظهارنظر پاسخی نداد.

بازرسان فدرال حداقل 30 احضاریه برای افرادی که با ترامپ در ارتباط هستند، از جمله مقامات ارشد مربوط به جمع آوری کمک های مالی و عملیات سابق کمپین انتخاباتی او صادر کرده اند.

میدوز به عنوان رئیس دفتر کاخ سفید در میانه تلاش های ترامپ برای براندازی انتخابات در دو ماه بین روز انتخابات و تحلیف بایدن بود. بر اساس پیام های متنی دریافت شده توسط CNN که میدوز به کمیته منتخب مجلس نمایندگان ارائه کرده بود، میدوز با مقامات متعددی که سعی در یافتن تقلب در انتخابات داشتند و طرح های مختلفی را برای ابطال انتخابات انجام دادند، ارتباط برقرار کرد. میدوز همچنین تئوری‌های توطئه بی‌اساس را با رهبران وزارت دادگستری در میان گذاشت، زیرا ترامپ سعی داشت از وزارت دادگستری کمک بگیرد تا ادعا کند انتخابات از او دزدیده شده است.

پس از قطع همکاری میدوز با کمیته مجلس نمایندگان، کنگره او را به دلیل تحقیر کنگره به وزارت دادگستری ارجاع داد. وزارت دادگستری اوایل سال جاری از پیگرد قانونی او به دلیل تحقیر امتناع کرد.

هنوز مشخص نیست که آیا وزارت دادگستری به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی در حال انجام، به دنبال مواد بیشتری از Meadows خواهد بود، که می تواند منجر به درگیری حقوقی بر سر امتیاز اجرایی شود.

سی ان ان پیشتر گزارش داد، پس از جستجوی ماه گذشته FBI از اقامتگاه و اقامتگاه ترامپ در فلوریدا، میدوز متن ها و ایمیل هایی را به آرشیو ملی تحویل داد که قبلاً از زمان حضورش در دولت تحویل نداده بود. سال گذشته، میدوز با ترامپ در مورد اسنادی که او به مار-آ-لاگو آورده بود و آرشیو ملی خواستار بازگرداندن آنها بود، صحبت کرد.
سی ان ان ماه گذشته گزارش داد که ترامپ به او توصیه شده است که ارتباطش را با میدوز قطع کند و برخی از وکلای ترامپ معتقدند که میدوز نیز می تواند در تیررس بازپرسان باشد و نگران هستند که اگر او را وادار به همکاری کنند، شاهد واقعیت باشد. به گفته یک منبع آگاه، ترامپ و میدوز بارها با هم صحبت کرده اند.

یک منبع دیگر روابط آنها را در زمانی که در کاخ سفید بودند “نه مانند سابق” توصیف کرد، اما گفت که آنها همچنان رابطه خود را حفظ کرده اند، حتی اگر ترامپ از میدوز به دیگران شکایت کرده است.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما