اختصاصی سی‌ان‌ان: یک پهپاد تهاجمی ایرانی که حاوی قطعات بیش از ده‌ها شرکت آمریکایی است


واشنگتن
CNN

بر اساس ارزیابی اطلاعاتی اوکراین که منحصراً توسط CNN به دست آمده است، قطعات ساخته شده توسط بیش از دوجین شرکت آمریکایی و غربی در داخل یک پهپاد ایرانی که در پاییز گذشته در اوکراین سرنگون شد، پیدا شد.

این ارزیابی که اواخر سال گذشته با مقامات دولت آمریکا به اشتراک گذاشته شد، میزان مشکل پیش روی دولت بایدن را نشان می‌دهد که قول داده است تولید هواپیماهای بدون سرنشین ایران را که روسیه صدها نفر به اوکراین پرتاب می‌کند، متوقف کند.

سی‌ان‌ان ماه گذشته گزارش داد که کاخ سفید یک گروه ویژه در سطح دولت ایجاد کرده است تا بررسی کند که چگونه فناوری ساخت آمریکا و غرب – از تجهیزات کوچک‌تر مانند نیمه‌رساناها و ماژول‌های GPS تا قطعات بزرگ‌تر مانند موتورها – در پهپادهای ایرانی به پایان رسیده است.

بر اساس این ارزیابی، از 52 قطعه ای که اوکراینی ها از پهپاد ایرانی شاهد-136 حذف کردند، 40 قطعه توسط 13 شرکت مختلف آمریکایی ساخته شده است.

بر اساس این ارزیابی، 12 قطعه باقی مانده توسط شرکت هایی در کانادا، سوئیس، ژاپن، تایوان و چین ساخته شده است.

گزینه های مبارزه با این موضوع محدود است. ایالات متحده برای سال‌ها محدودیت‌ها و تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای کنترل صادرات وضع کرده است تا از دستیابی ایران به مواد با کیفیت بالا جلوگیری کند. اکنون مقامات ایالات متحده به دنبال افزایش اجرای آن تحریم‌ها هستند، شرکت‌ها را تشویق می‌کنند تا زنجیره‌های تامین خود را بهتر رصد کنند و، شاید مهم‌تر از همه، تلاش برای شناسایی توزیع‌کنندگان شخص ثالثی که این محصولات را دریافت می‌کنند و دوباره آنها را به بازیگران بد می‌فروشند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در بیانیه‌ای به سی‌ان‌ان گفت: «ما به دنبال راه‌هایی برای هدف قرار دادن تولید پهپاد ایرانی از طریق تحریم‌ها، کنترل‌های صادراتی و گفتگو با شرکت‌های خصوصی هستیم که قطعات آنها در تولید استفاده شده است. ما در حال ارزیابی گام‌های بیشتری هستیم که می‌توانیم در زمینه کنترل صادرات برای محدود کردن دسترسی ایران به فناوری‌های مورد استفاده در پهپادها برداریم.»

پهپادی که در بحبوحه حمله روسیه به کیف، 17 اکتبر 2022، ساخت ایران به شمار می رود شاهد-136.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هیچ یک از این شرکت ها قوانین تحریمی ایالات متحده را نقض می کنند و آگاهانه فناوری خود را برای استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین صادر می کنند. کارشناسان به CNN گفتند، حتی با وجود اینکه بسیاری از شرکت‌ها وعده افزایش نظارت را می‌دهند، کنترل اینکه این قطعات بسیار فراگیر در بازار جهانی به کجا ختم می‌شوند، اغلب برای تولیدکنندگان بسیار دشوار است. شرکت‌ها همچنین ممکن است ندانند که به دنبال چه هستند اگر دولت ایالات متحده به خرید و فروش محصولات برای مقاصد غیرقانونی دست نیافتد و آن‌ها را تحریم نکرده باشد.

و ارزیابی اطلاعاتی اوکراین گواه دیگری است که علیرغم تحریم ها، ایران همچنان در حال یافتن فراوانی فناوری تجاری در دسترس است. به عنوان مثال، شرکت سازنده پهپاد ساقط شده، شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) از سال 2008 تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

به گفته کارشناسان، یکی از مسائل مهم این است که برای مقامات روسی و ایرانی راه اندازی شرکت های شل برای استفاده برای خرید تجهیزات و فرار از تحریم ها بسیار آسان تر از فاش کردن این شرکت های جلویی برای دولت های غربی است که گاهی ممکن است سال ها طول بکشد.

“این یک بازی از Whack-a-Mole است. گرگوری آلن، یکی از مقامات سابق پنتاگون، که اکنون به عنوان مدیر پروژه نظارت بر هوش مصنوعی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی خدمت می‌کند، می‌گوید: و دولت ایالات متحده باید در دوره Whack-a-Mole بسیار خوب عمل کند. این یکی از صلاحیت‌های اصلی نهاد امنیت ملی ایالات متحده است – وگرنه بهتر است یکی شود.»

آلن، که اخیراً تحقیقی در مورد اثربخشی کنترل‌های صادرات ایالات متحده انجام داده است، در نهایت گفت: «هیچ جایگزینی برای توانایی‌های قوی و داخلی در دولت ایالات متحده وجود ندارد».

او هشدار داد که کار آسانی نیست. صنعت میکروالکترونیک به شدت به توزیع‌کنندگان و فروشندگان شخص ثالث متکی است که ردیابی آن‌ها دشوار است و ریزتراشه‌ها و سایر دستگاه‌های کوچکی که در بسیاری از پهپادهای ایرانی و روسی به پایان می‌رسند نه تنها ارزان و در دسترس هستند، بلکه به راحتی پنهان می‌شوند.

“چرا قاچاقچی ها الماس دوست دارند؟” آلن گفت. زیرا آنها کوچک، سبک وزن هستند و ارزش یک تن پول را دارند. و متأسفانه، تراشه‌های کامپیوتری دارای ویژگی‌های مشابهی هستند.» او اضافه کرد که موفقیت لزوماً در متوقف کردن 100 درصد تراکنش‌ها سنجیده نمی‌شود، بلکه در سخت‌تر و گران‌تر کردن آن برای بازیگران بد برای دستیابی به آنچه نیاز دارند، سنجیده می‌شود.

عجله برای جلوگیری از ساخت هواپیماهای بدون سرنشین ایران با توجه به اینکه روسیه همچنان به استقرار آنها در سراسر اوکراین با خشونت بی امان ادامه می دهد و مناطق غیرنظامی و زیرساخت های کلیدی را هدف قرار می دهد، فوری تر می شود. به گفته مقامات آمریکایی، روسیه نیز در حال آماده شدن برای تأسیس کارخانه خود برای تولید آنها با کمک ایران است. روز دوشنبه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت که نیروهای اوکراینی بیش از 80 پهپاد ایرانی را تنها در دو روز سرنگون کرده اند.

آتش نشانان پس از حمله پهپاد به ساختمان ها در کیف، اوکراین، 17 اکتبر 2022 کار می کنند.

زلنسکی همچنین گفت که اوکراین اطلاعاتی در اختیار دارد که روسیه «در حال برنامه‌ریزی حمله طولانی‌مدت با شاهدها» است و شرط می‌بندد که این امر منجر به «فرسودگی مردم، دفاع هوایی و بخش انرژی ما» خواهد شد.

بررسی جداگانه پهپادهای ایرانی سرنگون شده در اوکراین که توسط شرکت تحقیقاتی Conflict Armament Research مستقر در بریتانیا انجام شد، نشان داد که 82 درصد از قطعات توسط شرکت‌های مستقر در ایالات متحده ساخته شده است.

دیمین اسپلیترز، معاون مدیر عملیات در تحقیقات تسلیحات جنگی، به سی ان ان گفت که تحریم ها تنها در صورتی موثر خواهند بود که دولت ها به نظارت بر استفاده از قطعات و نحوه رسیدن آنها به آنجا ادامه دهند.

اسپلیترز گفت: «ایران و روسیه تلاش خواهند کرد تا این تحریم ها را دور بزنند و تلاش خواهند کرد کانال های خرید خود را تغییر دهند. و این دقیقاً همان چیزی است که می‌خواهیم روی آن تمرکز کنیم: ورود به میدان و باز کردن آن سیستم‌ها، ردیابی اجزا و نظارت بر تغییرات.

کارشناسان همچنین به سی‌ان‌ان گفتند که اگر دولت آمریکا بخواهد اجرای تحریم‌ها را تشدید کند، باید منابع بیشتری را اختصاص دهد و کارمندان بیشتری را استخدام کند تا بتوانند فروشندگان و فروشندگان این محصولات را ردیابی کنند.

آلن، از CSIS، با اشاره به شعبه‌ای از وزارت بازرگانی گفت: «هیچ‌کس واقعاً به سرمایه‌گذاری بیشتر در آژانس‌هایی مانند «دفتر امنیت صنعت» فکر نکرده است، که واقعاً بخش‌های خواب‌آلود تأسیسات امنیت ملی DC برای چند دهه بودند. در درجه اول با اجرای کنترل صادرات سروکار دارد. و اکنون، به طور ناگهانی، آنها در خط مقدم رقابت فناوری امنیت ملی قرار دارند و منابع از راه دور در این زمینه دریافت نمی‌شوند.»

بر اساس ارزیابی اوکراین، در میان قطعات ساخت ایالات متحده که در پهپاد یافت شده است، نزدیک به دوجین قطعه ساخته شده توسط Texas Instruments، از جمله میکروکنترلر، تنظیم کننده ولتاژ، و کنترل کننده سیگنال دیجیتال وجود دارد. یک ماژول GPS توسط نیمکره GNSS. یک ریزپردازنده توسط NXP USA Inc. و قطعات برد مدار توسط Analog Devices و Onsemi. همچنین قطعات ساخته شده توسط International Rectifier – که اکنون متعلق به شرکت آلمانی Infineon است – و شرکت سوئیسی U-Blox کشف شد.

یک میکروکنترلر با آرم تگزاس اینسترومنتز در پهپاد مورد بررسی توسط مقامات اوکراینی پیدا شد

سی‌ان‌ان ماه گذشته درخواست‌های ایمیلی برای اظهار نظر به تمام شرکت‌هایی که اوکراینی‌ها شناسایی کرده‌اند ارسال کرد. شش نفری که پاسخ دادند تاکید کردند که آنها هرگونه استفاده غیرمجاز از محصولات خود را محکوم می کنند، در حالی که خاطرنشان کردند که مبارزه با انحراف و سوء استفاده از نیمه هادی ها و سایر میکروالکترونیک های آنها یک چالش در سطح صنعت است که آنها برای مقابله با آن تلاش می کنند.

تگزاس اینسترومنتز در بیانیه ای اعلام کرد: TI هیچ محصولی را به روسیه، بلاروس یا ایران نمی فروشد. ” TI با قوانین و مقررات قابل اجرا در کشورهایی که ما در آن فعالیت می‌کنیم مطابقت دارد و در صورت لزوم و مناسب با سازمان‌های مجری قانون شریک می‌شود. علاوه بر این، ما استفاده از محصولات خود را در برنامه‌هایی که برای آنها طراحی نشده‌اند، پشتیبانی نمی‌کنیم.

گرگور رودهوزر، سخنگوی سازنده نیمه هادی آلمانی Infineon، به CNN گفت: «موضع ما بسیار واضح است: Infineon تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم می کند. این نقض آشکار قوانین بین المللی و حمله به ارزش های بشریت است.» او اضافه کرد که «به غیر از تجارت مستقیم، کنترل فروش متوالی در کل طول عمر یک محصول دشوار است. با این وجود، ما به مشتریان خود از جمله توزیع کنندگان دستور می دهیم که فقط فروش متوالی را مطابق با قوانین قابل اجرا انجام دهند.

آنالوگ دیوایس، یک شرکت نیمه هادی که مقر آن در ماساچوست است، در بیانیه ای گفت که در حال تشدید تلاش ها برای شناسایی و مقابله با این فعالیت هستند، از جمله اجرای فرآیندهای نظارت و ممیزی پیشرفته، و اقدامات اجرایی در صورت لزوم… برای کمک به کاهش فروش مجدد غیرمجاز، انحراف. و سوء استفاده ناخواسته از محصولات ما.»

Jacey Zuniga، مدیر ارتباطات شرکتی برای شرکت نیمه هادی NXP ایالات متحده مستقر در آستین، تگزاس، گفت که این شرکت “با تمام محدودیت های قابل اعمال کنترل صادرات و تحریم های اعمال شده توسط کشورهایی که در آن فعالیت می کنیم، پیروی می کند. برنامه های نظامی یک منطقه متمرکز برای NXP نیستند. به‌عنوان یک شرکت، ما شدیداً با استفاده از محصولاتمان برای نقض حقوق بشر مخالفیم.»

شرکت تولید نیمه هادی فینیکس، Onsemi در آریزونا نیز گفت که از قوانین و مقررات مربوط به کنترل صادرات و تحریم های اقتصادی تبعیت می کند و به طور مستقیم یا غیرمستقیم به روسیه، بلاروس یا ایران و یا به هیچ سازمان نظامی خارجی نمی فروشد. ما در صورت لزوم و مناسب با مجری قانون و سازمان‌های دولتی همکاری می‌کنیم تا نشان دهیم که Onsemi چگونه تجارت را مطابق با تمام الزامات قانونی انجام می‌دهد و اینکه ما خود را به بالاترین استانداردهای رفتار اخلاقی می‌دانیم.»

تولید کننده نیمه هادی سوئیسی U-Blox همچنین در بیانیه ای گفت که محصولاتش فقط برای استفاده تجاری هستند و استفاده از محصولاتش برای تجهیزات نظامی روسیه «نقض آشکار شرایط فروش u-blox است که برای مشتریان و توزیع کنندگان به طور یکسان اعمال می شود. ”

این خبر با نظر شورای امنیت ملی به روز شده است

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما