اخبار مختصر 13 ژانویه 2023 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

راهنمای کووید-19 سازمان جهانی بهداشت زمان ایزوله شدن را بیشتر کاهش می دهد

توصیه های جداسازی COVID-19 توسط آژانس بهداشت سازمان ملل متحد WHO به روز شده است و کاهش می یابد از 13 تا 10 تعداد روزهایی که افراد مبتلا به علائم کرونا باید از گردش خون دور بمانند تا از انتقال ویروس جلوگیری کنند.

برای افرادی که هیچ علامتی ندارند، سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد کرد که اکنون می توانند به جای 10 روز، پنج روز ایزوله شوند.

دکتر جانت دیاز، سرپرست مدیریت بالینی سازمان جهانی بهداشت برای پاسخ به کووید-19، از دولت‌ها و کارفرمایان خواست به منظور کاهش شیوع ویروس، از افراد آلوده به ویروس کرونا در انزوا حمایت کنند.

دکتر دیاز همچنین گفت که می توان از آزمایش آنتی ژن سریع نیز برای کاهش مدت زمان ایزوله تا سه روز استفاده کرد.

دستورالعمل WHO همچنین توصیه قوی قبلی را در مورد حمایت از استفاده از داروی درمانی به روز می کند. nirmatrelvir-ritonavir در بیماران پرخطر؛ آژانس سازمان ملل می گوید که این دارو “اکنون یک گزینه است” برای استفاده در زنان باردار و شیرده.

این دستورالعمل به روز شده بر اساس داده هایی است که نشان می دهد در هنگام مصرف این دارو هیچ عارضه جانبی جدی برای مادر یا کودک مشاهده نشده است.

یونان: درخواست تجدیدنظر در مورد محاکمه مدافعان حقوق بشر برای کمک به مهاجران

اکنون درخواستی از سوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، OHCHR، به دولت یونان رد محاکمه 24 فعال NGO و داوطلبانی که مهاجران را در دریا نجات دادند.

محاکمه روز سه شنبه در جزیره لسبوس یونان آغاز شد و OHCHR نسبت به “اثر دلخراش” که قبلا بر سایر مدافعان حقوق داشته است، هشدار داد. که اکنون کار خود را متوقف کرده اند در یونان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا.

آزمایشات مشابه قبلاً در تعدادی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله مجارستان، ایتالیا و مالت انجام شده است.

کسانی که در یونان با محاکمه روبرو می شدند، همگی با مرکز بین المللی واکنش اضطراری یا ERCI مرتبط بودند. OHCHR گفت که این گروه به بیش از 1000 نفر کمک کرد تا به امنیت برسند و از سال 2016 تا 2018 به بازماندگان کمک های پزشکی و سایر کمک ها در لسبوس ارائه کردند.

با توضیحات بیشتر، لیز تروسل، سخنگوی دفتر حقوق ملل متحد:

من فکر می کنم کاملاً واضح است که شما افرادی دارید که در دریا در مضیقه هستند، افرادی که در قایق هایی هستند که ممکن است واژگون شده باشند یا غرق شده باشند. آنها در آب هستند و کسی نیست که آنها را نجات دهد. بنابراین به همین دلیل است که می گوییم این محاکمه و محاکمه هایی مانند آن واقعاً نگران کننده است زیرا اقداماتی را که جان مردم را نجات می دهد جرم انگاری می کند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت که با وجود این واقعیت که از سال 2021 تاکنون 492 مهاجر در سواحل این کشور جان خود را از دست داده اند یا ناپدید شده اند، هیچ تیم نجات جامعه مدنی در آب های یونان فعالیت نمی کند.

اندونزی: عذرخواهی رئیس جمهور برای نقض حقوق گذشته مورد استقبال قرار گرفت

در دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR، که از اظهارات رئیس جمهور اندونزی در مورد تاسف خود برای نقض جدی حقوق که به دهه 1960 باز می گردد، استقبال کرده است.

این تحول پس از آن رخ داد که رئیس جمهور جوکو ویدودو در اوایل این هفته اذعان کرد و از ده ها حادثه گذشته، که شامل سرکوب ضد کمونیستی از 1965 تا 1966 و تیراندازی به معترضان از 1982 تا 1985 بود، ابراز تاسف کرد.

به گفته دفتر حقوق سازمان ملل، که روز جمعه گفت که ژست رئیس جمهور “گامی در راه طولانی عدالت برای قربانیان و عزیزانشان” تخمین زده می شود که در دهه 1960 حدود نیم میلیون نفر کشته شدند و تعداد زیادی از معترضان در دهه 1980 جان باختند. آنهایی».

OHCHR همچنین از مقامات خواست تا «گام‌های ملموس» را به سمت عدالت بردارند که «حقیقت، عدالت و غرامت برای قربانیان و جوامع آسیب‌دیده، از جمله قربانیان خشونت جنسی مرتبط با درگیری» را تضمین می‌کند.

OHCHR اظهار داشت: «فرآیند جامع عدالت انتقالی به شکستن چرخه چندین دهه معافیت از مجازات، پیشبرد شفای ملی و تقویت دموکراسی اندونزی کمک خواهد کرد».

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما