آیا پزشکی هنوز هم باید با همنام ها به دردسر بیفتد؟

در آغاز سال 2000، پس از شنیدن شایعه ای مبنی بر ارتباط دکتر فردریش وگنر با ناسیونال سوسیالیسم، دکتر ماتسون و یکی از همکارانش سال ها به بررسی آرشیوهای جنگ جهانی دوم در سراسر جهان پرداختند. آنها در نهایت متوجه شدند که دکتر وگنر یک حامی نازی است که در سه بلوک محله یهودی نشین در لودز، لهستان کار کرده است و ممکن است قربانیان آزمایش های پزشکی را تشریح کند. در سال 2011، چندین سازمان بزرگ پزشکی برای جایگزینی سندرم وگنر با “گرانولوماتوز با پلی آنژیت” حرکت کردند – مسلماً یک لقمه. (“Wegener’s” هنوز در ICD-11 یافت می شود.)

شکار اسامی نازی ها ادامه داشت. سلول‌های کلارا، نوعی سلول که ریه‌ها را می‌پوشاند و مخاط ترشح می‌کند، به نام یک پزشک نازی نامگذاری شد که روی زندانیانی که به زودی اعدام خواهند شد، آزمایش کرد. سلول ها به سلول های باشگاهی تغییر نام داده شدند که نشان دهنده شکل پیازی آنهاست. سندرم رایتر، شکلی از آرتریت ناشی از عفونت باکتریایی، پس از اینکه مشخص شد به نام پزشکی که آزمایشات مرگبار تیفوس را بر روی زندانیان اردوگاه کار اجباری بوخنوالد انجام می داد، به “آرتریت واکنشی” تغییر نام داد.

در بیشتر موارد، تغییر نام با ترجیح فزاینده پزشکی برای اصطلاحات توصیفی نسبت به موارد افتخاری مطابقت دارد. جیسون ارگان، آناتومیست دانشگاه ایندیانا، می‌گوید: «بسیاری از ما از همنام‌ها استفاده نمی‌کنیم، زیرا از نظر تشریحی آموزنده نیستند. او گفت به جای لوله فالوپ، “لوله رحمی منطقی تر است – به شما می گوید که چیست.” دکتر ارگان افزود: در برخی موارد، استفاده ناسازگار از همنام ها حتی می تواند منجر به خطاهای پزشکی شود.

همه آناتومیست ها با این رویکرد بریده بریده موافق نیستند. دکتر سابین هیلدبرانت، مربی تشریحی در دانشکده پزشکی هاروارد، چند سال قبل از اینکه میراث پزشکی نازی ها آشکار شود، در آلمان آموزش دیده است. برای او، همنام‌ها فرصتی را فراهم می‌کنند تا به پزشکان آینده مسیری را یادآوری کنند که پزشکی هرگز نباید دوباره پایین بیاید. من مایلم آنها را نه به عنوان نشان افتخار، بلکه به عنوان نشانه های تاریخی ببینم. به عنوان لحظات تدریس.

دکتر هیلدبراند در کلاس درس، سندرم فری را برجسته می‌کند، یکی از همنام‌های نادر پزشکی که هم یک محقق زن و هم قربانی هولوکاست را گرامی می‌دارد. این سندرم، یک بیماری عصبی است که می‌تواند باعث تعریق شدید صورت در حین غذا خوردن شود، به نام Lucja Frey-Gottesman، یک متخصص مغز و اعصاب لهستانی که پس از فرستادن به محله یهودی‌نشین لووف توسط نازی‌ها به قتل رسید، نامگذاری شده است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.