آیا برای نجات برجام کافی است؟

فرارو- ارسال کنندگان هسته‌ای آمریکا و ایران پس از بیش از ۱۵ ماه دیپلماسی با میانجی‌گری متن اتحادیه اروپا در وین با سندی نهایی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی ایران به پایتخت‌های خود باز گشتند.

به گزارش فرارو از کریستین سایت مانیتور، از سرگیری بازگشت به هفته گذشته که پس از یک برگشت پنجه به طرز ناامیدکننده‌ای به بن بست رسیده بود بار دیگر بارقه امیدی را برای برجام روشن کرد.

اوباما با اعلام اولین توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ گفته بود که این توافق بر اساس اصولی ازمایی بنا شده نه اعتماد است. در حالی که دولت‌ها آخرین سند توافق توافق را بررسی می‌کنند، مانع اصلی برای توافق بی‌اعتمادی است.

با این وجود، اگر برجام احیا شود بر سطح فزاینده و شاید بی‌اعتمادی متقابل غلبه کند.

خطر منفی با خروج یکجانبه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور وقت آمریکا در سال 18 میلادی و کارزار 2018 فشارهای شدیدی را برای افزایش و گسترش تحریم‌ها و به دنبال آن گسترش برنامه هسته‌ای ایران بسیار فراتر از توافق‌های آغاز شده است.

تحلیلگران معتقدند بهترین نتیجه ممکن است یک آرامش سرد سخت باشد که در آن هیچ یک از طرفین تشدید تنش را انتخاب نکنند. با این وجود، حتی اگر این توازن در برابر بیاعتمادی پایدار و محرک احتمالی باشد که با طرفین ثالثی مانند اسرائیل که به ترورها و خرابکاری‌های موجود در داخل ایران می‌پردازد، می‌تواند آسیب‌پذیر باشد و ترکیبی از این عوامل می‌تواند باعث شود که دوباره تنش کنند. جنگ را به همراه دارد.

جزئیات متن جدید محرمانه است و باید توسط ایالات متحده آمریکا و ایران و هم چنین چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان مورد تایید قرار گیرد. مقام‌های اتحادیه اروپا در وین گفتند که سند نهایی «بهترین پیشنهاد ۲۵ ممکن» و «سازش بسیار خوبی» است.

چنین نتیجه‌ای حتی یک هفته پیش بسیار به نظر می‌رسد برای یک روند رو به مرگ در ایران که توسط یک تغییر سیاسی قابل توجه به سمت وضعیت همراه با تندروی و گسترش احساسات ضد غربی پیش می‌رود.

از سوی دیگر، از سوی دیگر، از طرف ایالات متحده «جواب» رئیس جمهوری آمریکا در اولین روزهای ریاست جمهوری جمهوری خود از فرامین دوران را لغو کرد، از کنار گذاشتن توافق توسط ترامپ انتقاد کرد و داد که توافقی «طولانی‌تر و قوی تر» بود. را ایجاد خواهد کرد که توسعه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را محدود کند.

با این وجود، بایدن ماه‌ها پیش از آغاز تلاش‌ها برای احیای برجام ماندگار و بسیاری از تحریم‌های را حفظ کرد.

به گفته «علی واعظ» مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران حتی پیش از آغاز مجدد مذاکرات همه طرفین مصمم بودند که روند دیپلماتیک را شکست اعلام کردند. با این وجود، حتی با وجود نشانه‌های جدید پیشرفت او می‌گوید سطح خوش‌بینی‌اش برای حصول یک توافق از ۵ درصد در هفته گذشته تنها ۱۰ درصد در حال حاضر افزایش یافته است.

واعظ می‌گوید: «درست است که یک گام به جلو برداشته می‌شود و در زمینه ضمانت‌ها و تحریم‌های طرفین مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشرفت کردند، اما هم چنین بر سر تحقیقات پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گرفته شده و این بن بست ادامه دارد». .

او می‌افزاید: «به نظر نمی‌رسد ایران باور داشته باشد که زمان و راه حل‌ها برای دستیابی به موفقیت در حال حاضر به پایان رسیده است.»

واعظ می‌گوید که تمام طرفین مرتکب اشتباه شدند. او می‌گوید: «دولت باید نادیده گرفت که خروج از توافق از توافق تا چه میزان اعتماد اندک‌های ایرانی‌ها به اعتبار دولت آمریکا به عنوان یک شریک‌ساز را از بین برد و تا چه اندازه بر روح و روان ایران وارد کرد. ایران با خود فکر می‌کند که هر زمان و بدون هزینه خارج از آمریکا از توافق هسته‌ای می‌تواند برای تهران هزینه داشته باشد».

رسانه‌های اصولگرا در ایران در تحقیر به توافقی بازگشت که آن را اهدای جواهرات هسته‌ای ایران با اعضای اقتصادی یک رئیس جمهور از افراد ساده لوح و متمایل به اصلاحات یعنی «حسن روحانی» توصیف می‌کنند. «علیرضا تقوی نیا» تحلیلگر سیاسی اصولگرای اخیرا نوشته بود: «برجام پیش‌تر مرده است که آنها را به بیان آن امتناع می‌ورزند».

«ناصر هادیان» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌گوید: «اینجا اصلاً اعتمادی وجود ندارد. اصولگرایان می‌گویند که یک توافق دوام بیش‌تری از دوره دولت باید نخواهند داشت».

هادیان میافزاید: «از ابتدا خواسته‌های هر دو طرف برای احیای توافق برای طرف دیگر غیر واقعی بود. ایران میلیاردها دلار غرامت می‌خواهد. جمع آوری محافظهکارانه ۲۴۰ دلار برای جبران خسارات از خروج ایالات متحده از برجام است. تضمینی برای این که هیچ رئیس‌جمهور آینده آمریکا نتواند از این توافق دست بکشد و همه تحریم‌ها لغو شود، با حذف نام داعش از گروه تروریستی آمریکا».

دولت نیز به نوبه خود از ایران درخواست می کند که برجام را پایان دهد و سانتریفیوژهای پیشرفته را بسازد و سطح غنی سازی اورانیوم را به خلوص ۳.۶۷ درصد محدود کند.

در داخل ایالات متحده دولت و ایران نیروهای تندروی قابل توجهی هستند که با هر توافقی مخالف هستند، فقط نظر این را دارند که این توافق تا چه اندازه برای هر طرف سودمند باشد. از زمانی که برجام برای اولین بار به دست آمد، سیاست در هر دو طرف تغییر کرد و پیشرفت‌های هسته‌ای ایران یافتن فرمول جدید قابل قبول برای تمام طرفین را به چالش تبدیل کرد.

«عدنان طباطبایی» اتاق رئیس اتاق فکر کاپرو مرکز تحقیقات کاربردی در مشارکت با شرق مستقر در آلمان می‌گوید: «برای ایران برجام در سال ۲۰۱۵ میلادی به خودی خود یک سیاست و هدف بود، اما در سال ۲۰۲۲ میلادی برجام ابزاری برای دستیابی به سیاست‌های متفاوت بود. است و این سیاست خنثی کردن تحریم‌ها می‌باشد».

طباطبایی که به عنوان مکرر به ایران سفر می‌کند، می‌گوید که تهران به عنوان یک «جاه طلبی جدید» آرزوی داشتن اقتصادی به اندازه کافی قوی برای مصون ماندن از هویج و چماق ناشی از تحریم‌های آمریکا را دارد.

این معناست که تصمیم گیرندگان ایرانی ممکن است حتی احیای موقت برجام را برای کمک به تقویت اقتصادی که توسط تحریم‌ها و سوء مدیریت آسیب دیده است، اقدامی مفید بدانند.

او می‌گوید: «تیم پیشنهاد کننده فعلی ایران باید توافق تازه را در خانه به‌عنوان یک موفقیت بفروشد و این موفقیت را به معنای دستیابی به یک امتیاز خوب از سوی ایالات متحده آمریکا باشد. احتمالاً اعتماد متقابل در پایین ترین سطح خود است. تجربه برجام واقعا فاجعه بار بوده است و ما واقعاً خانواده فاجعه بار بودن آن را درک می کنم یا به آن اذعان نمی کنم».

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما