آلودگی و تغییرات آب و هوایی خطر “مجازات آب و هوایی” را افزایش می دهد |

پتری تالاس، دبیر کل WMO گفت: «با گرم شدن کره زمین، انتظار می‌رود که آتش‌سوزی‌ها و آلودگی هوا حتی در سناریوی کم انتشار افزایش یابد.»

این امر علاوه بر تأثیرات بر سلامت انسان، بر اکوسیستم‌ها نیز تأثیر می‌گذارد زیرا آلاینده‌های هوا از جو به سطح زمین می‌نشینند.»

“پیش طعم آینده”

بولتن سالانه کیفیت هوا و آب و هوا WMO هشدار داد که تعامل بین آلودگی و تغییرات آب و هوایی برای صدها میلیون نفر “جریمه آب و هوایی” را تحمیل می کند.

بولتن علاوه بر گزارش وضعیت کیفیت هوا و ارتباط نزدیک آن با تغییرات اقلیمی، طیف وسیعی از نتایج احتمالی کیفیت هوا را تحت سناریوهای انتشار گازهای گلخانه ای بالا و پایین بررسی می کند.

تاثیر دود آتش سوزی سال گذشته باعث افزایش موج گرمای امسال شده است.

آقای طالاس به موج گرمای سال 2022 در اروپا و چین اشاره کرد و شرایط جوی بالا، نور خورشید و سرعت باد کم را به عنوان “مناسب برای سطوح بالای آلودگی” توصیف کرد.

این یک پیش‌بینی آینده است، زیرا ما انتظار داریم که فرکانس، شدت و طول موج‌های گرما افزایش یابد، که می‌تواند به کیفیت هوا بدتر منجر شود، پدیده‌ای که به عنوان «جریمه آب و هوایی» شناخته می‌شود.»

“مجازات آب و هوایی” به طور خاص به افزایش تغییرات آب و هوایی اشاره دارد زیرا بر هوایی که مردم تنفس می کنند تأثیر می گذارد.

آلاینده های هوا

منطقه ای با شدیدترین جریمه پیش بینی شده اقلیمی – عمدتا آسیا – محل زندگی تقریباً یک چهارم جمعیت جهان است.

تغییرات آب و هوایی می‌تواند آلودگی ازن را تشدید کند که می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت صدها میلیون نفر داشته باشد.

از آنجایی که کیفیت هوا و آب و هوا به هم مرتبط هستند، تغییر در یکی ناگزیر باعث تغییر در دیگری می شود.

بولتن توضیح می‌دهد که احتراق فسیل‌ها همچنین اکسید نیتروژن ساطع می‌کند که می‌تواند با نور خورشید واکنش داده و ذرات ازن و نیترات را تشکیل دهد.

به نوبه خود، این آلاینده های هوا می توانند بر سلامت اکوسیستم از جمله آب پاک، تنوع زیستی و ذخیره کربن تأثیر منفی بگذارند.

با نگاه به آینده

ششمین گزارش ارزیابی پانل بین دولتی تغییرات آب و هوا (IPCC) سناریوهایی را در مورد تکامل کیفیت هوا با افزایش دما در طول این قرن ارائه می دهد.

اگر انتشار گازهای گلخانه ای بالا بماند، به طوری که دمای جهانی تا نیمه دوم قرن بیست و یکم به میزان 3 درجه سانتی گراد نسبت به سطح قبل از صنعتی شدن افزایش یابد، انتظار می رود سطح ازن سطحی در مناطق به شدت آلوده، به ویژه در آسیا افزایش یابد.

این شامل جهش 20 درصدی در پاکستان، شمال هند و بنگلادش و 10 درصد در شرق چین است.

انتشار سوخت های فسیلی باعث افزایش ازن می شود که به احتمال زیاد موج گرما را تحریک می کند که به نوبه خود باعث تشدید آلودگی هوا می شود.

بنابراین، امواج گرمایی که به دلیل تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای رایج می شوند، احتمالاً کیفیت هوا را کاهش می دهند.

آلودگی هوا در داکا، بنگلادش، منجر به یک سری مشکلات بهداشتی برای ساکنان این شهر شده است.

آلودگی هوا در داکا، بنگلادش، منجر به یک سری مشکلات بهداشتی برای ساکنان این شهر شده است.

سناریوی کم کربن

برای جلوگیری از این امر، IPCC یک سناریوی انتشار کربن کم را پیشنهاد می کند که باعث گرم شدن کوتاه مدت قبل از کاهش دما می شود.

دنیای آینده که از این سناریو پیروی کند همچنین از کاهش ترکیبات نیتروژن و گوگرد از اتمسفر به سطح زمین سود می برد، جایی که می تواند به اکوسیستم ها آسیب برساند.

ایستگاه های WMO در سراسر جهان واکنش کیفیت هوا و سلامت اکوسیستم را به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای پیشنهادی در آینده نظارت خواهند کرد.

این می تواند اثربخشی سیاست های طراحی شده برای محدود کردن تغییرات آب و هوا و بهبود کیفیت هوا را کمی کند.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکورGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما